Ако изборите бяха в началото на юли, ГЕРБ-СДС биха получили

...
Ако изборите бяха в началото на юли, ГЕРБ-СДС биха получили
Коментари Харесай

„Галъп“: 6 партии влизат в парламента, ако изборите бяха днес

Ако изборите бяха при започване на юли, ГЕРБ-СДС биха получили 26,4% поддръжка, а ПП-ДБ – 21,8 на 100. " Възраждане " и Движение за права и свободи щяха да са с съвсем сходни позиции, надлежно 14,9% и 14,5%. Българска социалистическа партия остава на пето място с 9,7%. " ИТН " още веднъж влиза с депутати, откакто взема 4,3% от вота. " Български напредък " са доста под чертата с 2% поддръжка.

Изводите са от постоянното ежемесечно без значение проучване на " Галъп интернешънъл болкан ", извършено посредством изявление " лице в лице " с таблети в интервала 29 юни - 9 юли измежду 809 пълнолетни българи.

Социолозите разясняват, че занапред ще личи по-ясно и въздействието на политическа групировка на Иван Гешев. 

" Изрични въпроси демонстрират ниша от няколко % (което се удостоверява, да вземем за пример, и в данните за персоналното доверие), само че занапред ще се виждат резултатите от директното съревнование с останалите партии ", допълват от организацията. 





Според " Галъп интернешънъл болкан " нежеланието за предварителни избори поддържа толерантността към държавното управление.

То обаче стартира на процедура без нормалния за такива случаи заем на доверие. Като цяло равнищата на доверие в институциите на законодателната и изпълнителната власт се резервират обичайно ниски. Структурата на доверието в персони също остава без особена динамичност. 

След тримесечна работа доверието в Народното събрание е 15,3%, а недоверието – 77,1%. Правителството пък започва без нормалния стартов заем на доверие и след месец работа регистрира 16,6% доверие измежду пълнолетните българи и 69,7% съмнение. 

В такива моменти " Галъп интернешънъл болкан " обичайно ревизира публичната предразположеност към оставка и нови избори – като " лабораторен " знак за комфорта на кабинета. Хипотезата за оставка на държавното управление не събира необятна социална поддръжка – 36% от запитаните са съгласни, че настоящето държавно управление би трябвало да подаде оставка. Но пък и тези, които се опълчват на концепцията за оставка, не са доста повече – 39,1%. Една четвърт от пълнолетните българи не могат да преценяват. 

" Българите като че ли още се двоумят в отношението си към ексцентричната за страната власт, само че са склонни да дадат късмет на мъчно образувалото се ново държавно управление – с известно облекчение, само че без забележим екстаз ", разясняват социолозите.

Потвърждение за това са записаните от " Галъп интернешънъл болкан " настройки по знака за нови предварителни парламентарни избори – 30,1% считат, че те са нужни, само че близо една втора от запитаните у нас са на противоположното мнение. За 23,8% е мъчно да преценяват. Очаквано, отговорите на респондентите мощно се разграничават съгласно електоралните им желания. Най-остро за бърза промяна на властта се афишират последователите на " Възраждане ".





" Галъп интернешънъл болкан " ревизира и персоналните рейтинги на всички съществени политически фигури всеки месец или на двумесечна база. По традиция доминира недоверието и когато доверие и съмнение са в сходни позиции, това е относително добър отзив. Най-популярна политическа фигура в страната по този аршин остава Румен Радев, въпреки политическата обстановка в последните три години да заплаши позициите му. 

С по-видими равнища на доверие сега на общия декор е и Мария Габриел, като тя евентуално употребява и " бонуса " доверие, който еврокомисарският пост носи, а доверието на премиера Николай Денков като министър председател също не демонстрира нормалния за подобен пост рестарт и не надвишава равнищата от последните месеци на служебния министър председател Гълъб Донев. 

" Разбира се, идните месеци ще покажат на какви равнища ще се откри доверието в настоящия министър председател. По предписание отскок може да се чака в първите месеци, само че по-късно нормално идва ерозия ", разясняват анализаторите и допълват, че данните не трябва да се одобряват като ранглиста – въздействие оказват равнищата на известност, продължителността на политическата кариера, спецификата на заемания пост и така нататък



Данните са част от ежемесечната самостоятелна изследователска стратегия на " Галъп интернешънъл болкан ". Изследването е извършено сред 29 юни и 9 юли 2023 година измежду 809 души по метода " лице в лице " с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното общоприетоо отклоняване е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е еднакъв на към 54 хиляди души.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР