Ако имате нужда от помощ за домашното по математика, можете

...
Ако имате нужда от помощ за домашното по математика, можете
Коментари Харесай

Червеите използват сложни математически изчисления в търсенето на храна

Ако имате потребност от помощ за домашното по математика, можете да почерпите опит от червеите, които употребяват комплицирани математически калкулации в търсенето на храна, оповестява "Сайънс дейли ", базирайки се на обява в сп. "Нейчър къмюникейшънс ".

Животните постоянно разчитат на обонянието си, с цел да дефинират местонахождението на храната. Това е естествен закон: Който първи доближи до хранителния източник, има по-голям късмет да оцелее. Как обаче животинският мозък възприема миризмата и ориентира притежателя си към нея?

Авторите на актуалното проучване от Еврейския университет в Ерусалим разкриват комплицираните математически калкулации, които употребяват животните - даже най-семплите като червеите, с цел да си обезпечат идващото хранене.

Представете си играта "Топло или студено ". Поставете се в следната обстановка - намирате се в тъмна къща, а отнякъде се носи мирис на прясно изпечена торта. За да откриете сладкиша, евентуално ще "душите " в близост, с цел да установите от кое място идва уханието и да се насочите към него, изясняват откривателите.

Подобен принцип употребяват и червеите в търсенето на храна. При тях първо се задейства нервна клетка, която долавя аромата и задава курса към него. Докато уханието се усилва, въпросната клетка остава дейна и кара червея да се придвижва напред. В противоположен случай го "съветва " да спре и да потърси по-добър път.

Как обаче се пресмята по-добрият път? Тук се включва втора нервна клетка, която действа навигационна система с функционалност за пренасочване на маршрута. Въпросната клетка усеща така наречен производни на функционалността. С други думи клетката пресмята дали интензитетът на аромата е положителен или отрицателен (топъл или студен), т.е. дали червеят се доближава към храната или се отдалечава от нея. Ако записва отдалечаване, клетката преизчислява маршрута по този начин, че червеят да поеме в посока, която да го приближи до миризмата. Ако регистрира доближаване, червеят получава сигнал да продължи по пътя си.

"Ако червеят разчита единствено на две кафези, с цел да направи сходно комплицирано за семпло творение пресмятане, представете си на какво е кадърен човек с неговите 100 милиарда неврона? ", означават експертите.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА



Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР