Ако дойде втора вълна, което изглежда все по-вероятно, тя може

...
Ако дойде втора вълна, което изглежда все по-вероятно, тя може
Коментари Харесай

Втората вълна на коронавируса е на прага, прогнозират вирусолози

Ако пристигна втора вълна, което наподобява все по-вероятно, тя може да е по-страшна от първата , притесняват се специалисти. Неясно остава и това дали въобще се построява имунитет против ковид. Ето коментара на

Вирусолозите предвидиха втора вълна от инфекции с Ковид-19 още преди месеци. Колкото по-малко се съблюдават обществените рестрикции, толкоз повече нараства заплахата от наново експлоадиране на пандемията, споделяха те и в този момент излиза, че предизвестието им е било целесъобразно. Германия, Испания и Гърция бяха първите, които разхлабиха строгите ограничения. В доста страни магазините и заведенията за хранене отвориха още веднъж. След като в Австралия бяха регистрирани голям брой инфекции на посетители на питейни заведения и нощни заведения, държавното управление още веднъж стегна ограниченията. Междувременно СЗО предизвестява, че е изцяло допустимо коронавирусът да не изчезне в никакъв случай.

Пътуванията усилват болестта

Хората още веднъж желаят да пътуват и по този начин броят на инфекциите продължава да нараства. В Германия в края на юли беше регистриран сериозен скок в броя на новорегистрираните случаи. Коефициентът на репродукция също набъбна. Той мери какъв брой хора заразява един разболял се от Ковид-19.

В края на юли коефициентът в Германия надмина 1. Това значи, че вирусът още веднъж се популяризира по-интензивно. Отговорност за това евентуално носят и многото туристи, които се събират на големи групи, въпреки пандемията надалеч да не е отминала. Ако броят на инфекциите намалее, това ще е сериозен триумф. Ако обаче коефициентът на репродукция продължи да се усилва, втората вълна е неизбежна.

Напоследък най-драматичен е растежът в Съединените щати и Бразилия , следвани от Индия и Южна Африка . Само в Бразилия над два милиона души са инфектирани с вируса. Според бразилското министерство на опазването на здравето, на 28-и юли е имало 2 422 375 инфектирани с Ковид-19.

Дефиниция за втората вълна няма

Международен стандарт за дефинирането на възможна втора вълна няма. В имейл до Дъждовни води представителят на СЗО Кристиан Линдмайер написа: " Терминът се отнася до нови огнища, зародили след първоначалия спад. Същото се отнася и за третата вълна ".

Учените съпоставят ковид с испанския грип , който върлува в интервала 1918-1920 година и по данни на СЗО лишава живота на сред 20 и 50 милиона души.

Той минава през три талази, като втората е надалеч по-тежка от първата и лишава живота на доста повече хора. Между другите етапи на разпространяване вирусът мутира. Подобен сюжет не е изключен и за Ковид-19.
В най-хубавия случай при разновидностите вирусът отслабва. За да се случи това обаче, би трябвало доста хора да са построили имунитет против него. Учените към момента не знаят по какъв начин ще се развие  SARS-CoV-2.
 ковид признаци iStock/Getty Images
Стадният имунитет не е алтернатива

Човешкият организъм построява имунитет против множеството вируси. След като един път се заразят, хората развиват антитела и по този метод не могат наново да боледуват. Дали обаче това се случва трайно и при ковид, към момента е неразбираемо. Констатират се от ден на ден случаи на болни от Ковид-19, при които след няколко месеца не се откриват антитела. Това би могло да значи, че тези хора са податливи към наново заразяване.

В пика на пандемията имаше редица отзиви, че единствено така наречен стаден имунитет може да ограничи разпространяването на болестта. Това значи, че сред 70 и 90 % от популацията би трябвало да са изградили имунитет против вируса, с цел да не може той да се популяризира по този начин бързо. Според скорошна обява в реномираното издание " The Lancet ", построяването на стаден имунитет против ковид не е допустимо. Публикацията се базира на проучване, в което са взели участие 60 хиляди души. По него са работили специалисти от мадридския здравен институт " Карлос III ", от испанското Министерство на здравеопазването и от университета " Харвард ". От резултатите се вижда, че едвам 5 процента от испанците са построили антитела против вируса.

Зимата не предвещава нищо положително

Вирусите се развиват по-добре при ниски температури. Пример за това са огнищата на Ковид-19, които се образуваха в редица кланици. Очаква се в топлите сезони да има по-малко инфекции. Но когато стане студено, хората ще се затворят в пространства, в които обменът на въздуха не е толкоз добър и заразните частици се популяризират по-лесно. А зимата в Северното полукълбо занапред следва.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР