(АКФ) започва проучване на влиянието на контролирания и купен вот

...
(АКФ) започва проучване на влиянието на контролирания и купен вот
Коментари Харесай

Антикорупционният фонд проучва контролирания и купен вот в България

(АКФ) стартира изследване на въздействието на следения и платен избор в политическите избори в България. Изследването ще обхване интервала от 2013 до през днешния ден, включвайки и идните парламентарни избори през април 2021 година. Анализът ще се реализира в границите на план „ Нарушена легитимност:, размер и въздействие “, подсилен от Фонд Активни жители България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014 - 2021.
„ Съмненията за пазаруване на гласове и нередности в изборния развой съпътстват всички избори в България през последните 30 години. Голяма част от гласоподавателите са уверени, че тези практики обезсмислят изборите. Захващаме се с този план, тъй като имаме вяра, че българските жители има потребност от точна и справедлива информация за това какъв брой огромен е купеният избор в страната и до каква степен въздейства на изборните резултати “, съобщи Бойко Станкушев, шеф на Антикорупционния фонд.
 АКФ: Безконтролното наказателно гонене от прокуратурата е неприличен разкош АКФ: Безконтролното наказателно гонене от прокуратурата е неприличен разкош
Антикорупционният фонд (АКФ) разгласява нов експертен разбор, който адресира значими проблеми на системата на наказателно правораздаване в Бъл...
За да уточнят размера и въздействието на купения избор, специалистите на АКФ ще проучват количествени и качествени данни за резултатите на извършените избори в интервала 2013 -2020 година Паралелно с това, те ще проведат изявленията с специалисти от, АД „ Информационно обслужване “, политолози и социолози. Събраните количествени данни ще бъдат подложени на статистически разбор, който ще разреши да се дефинират изборни секции, в които рискът от платен избор е по-висок. В края на месец март 2021 година АКФ ще показа отчет с резултатите на разбора. Заедно с него ще бъде показан и лист с изборни секции, в които има по-висок риск от пазаруване на гласове, който ще може да подкрепи правоохранителните органи.
„ Това ще разреши на правоохранителните органи по-ефективно да противодействат на пазаруването на гласове, в това число на идните през април 2021 година парламентарни избори. Насочването на публичното и медийното внимание към изборните секции, в които се купуват гласове, ще направи и реализирането на такива практики по-трудно “, разяснява политологът Марио Русинов, част от екипа на плана.
В идващия стадий от плана ще се извърши разбор и на резултатите от парламентарните избори от 2021 година, чиито констатации ще бъдат систематизирани в финален отчет, който ще бъде показан обществено под формата на малко видео.
„ Вярваме, че този план ще ни разреши да приказваме с по-конкретни данни по значим проблем на изборния развой в България. Това е първа стъпка към постигането на по-високо доверие на жителите към изборния развой “, приключи Бойко Станкушев.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР