Сензацията Лехечка е на четвъртфинал в Ротердам, шампионът също

ABN Amro World Tennis Tournament, втори кръг
Иржи Лехечка – Ботик ван де Зандсхулп 1-6, 6-4, 6-4
Андрей Рубльов – Сону Куон 6-3, 6-3

Квалификантът Иржи Лехечка продължава мечтаното си показване на АТР 500 шампионата в Ротердам. Чехът към този момент е на четвъртфинал след втора впечатляваща победа в главната скица. След триумфа над Денис Шаповалов международният №137 в профил и локалната вяра Ботик ван де Зандсхулп със страховит поврат – 1-6, 6-4, 6-4.

Нищо не предвещаваше сходно развиване след първия сет, в който нидерландецът доминираше напълно. Той реализира три пробива и загуби едвам две точки на сервис.

Постепенно обаче Лехечка стартира да намира себе си. Той отрази нови три брейкбола в четвъртия гейм, което се оказа основно. На собствен ред при 3-3 и при първите си шансове за пробив в мача чехът доближи до задатък. Той бе вкоренен след гейм с три равенства, а при 5-4 пристигна относително елементарен сервис гейм за завършек на сета.

В решителната част Ван де Зандсхулп зачести непредизвиканите неточности, което водеше със себе си съществени проблеми на начален удар. Допуснатият от него пробив още на старта бе върнат за 4-4, само че след нов за 5-4 Лехечка не трепна, сервирайки за мача.

Така невероятната седмица за него продължава. В квалификациите чехът победи Йеспер де Йонг и Корентен Муте, а триумфите над Шаповалов и Ван де зАндсхулп са въобще първите му в съществена скица на АТР шампионат.

На четвъртфинал негов противник ще бъде Лоренцо Музети. Нова победа би означавала място в топ 100 за 20-годишния гений.

В топ 8 е и първенецът от 2021-а Андрей Рубльов. Руснакът нямаше изключително проблеми против Сону Куон – 6-3, 6-3 за час и 20 минути на корта, в които осъществя общо три пробива и отрази четирите брейкбола на противника.

Рубльов чака спечелилия от мача сред Талон Грикспур и Мартон Фучович.
Източник: tenniskafe.com