98% от пациентите с ХИВ/СПИН в България получават антиретровирусна терапия,

...
98% от пациентите с ХИВ/СПИН в България получават антиретровирусна терапия,
Коментари Харесай

ХИВ – 40 години по-късно: 98% от пациентите в България приемат антиретровирусна терапия

98% от пациентите с ХИВ/СПИН в България получават антиретровирусна терапия, която се обезпечава гратис от страната. При близо 90% от тях е реализиран прицелният лечебен резултат – вирусът е неоткриваем посредством общоприетите проучвания. Така България реализира една от главните цели на самодейността UNAIDS, която сплотява интернационалните старания за справяне с ХИВ/СПИН.  Това заяви в Световния ден за битка с ХИВ/СПИН – 1 декември, доцент доктор Нина Янчева, дм, от Катедрата по инфекциозни заболявания, паразитология и тропическа медицина на МУ-София, шеф на Отделението по добита имунна непълнота в СБАЛИПБ “Проф. Иван Киров “, член на Експертния съвет по инфекциозни заболявания към Министерството на здравеопазването.

На конференцията " ХИВ – 40 години по-късно “, на която лекари и публицисти разискаха актуалните провокации пред ХИВ пациентите в България и стигмата към тях, взе участие и проф. доктор Татяна Червенякова, дмн, изпълнителен шеф на СБАЛИПБ " Проф. Иван Киров “, основен координатор на Експертния съвет по инфекциозни заболявания към Министерството на здравеопазването. Събитието бе проведено от фармацевтичната компания MSD за повишение на информираността измежду обществото във връзка със болестта. 

" ХИВ и СПИН е пандемия, която не е отзвучала и продължава да бъде главен здравен проблем в международен мащаб. 37,7 млн. души по света живеят с ХИВ, а 16% от носителите на вируса не знаят, че са инфектирани. Всеки може да бъде инфектиран, вирусът се предава по кръвен път, главният метод на заразяване е хетеросексуалният контакт “, сподели проф. Червенякова. Тя прегледа митовете и истините във връзка с ХИВ/СПИН. Мит е, че вирусът може да се предава по контактно-битов път, както и че ХИВ-позитивните са рискови за хората в своето обграждане и би трябвало да съблюдават спомагателни ограничения. 

" Около 1900 пациенти с ХИВ и СПИН се наблюдават и лекуват в 5-те профилирани центъра у нас. Само 25 от тях не са на терапия по тяхно предпочитание. Тенденция в цяла Европа и у нас е, че пациентите застаряват – най-възрастният ни пациент е на 81 година, диагностициран през 2008 година “, сподели доцент Янчева. При постоянен банкет на антиретровирусна терапия хората с ХИВ/СПИН реализират сходна дълготрайност на живота с тази на останалите, които не са инфектирани. Те могат да живеят обикновено, да основават фамилии и да имат деца, само че все пак стигмата продължава, сподели доцент Янчева. СЗО предлага за хората с ХИВ/СПИН да бъде обезпечавана антиретровирусна терапия доживот, както и да имат обезпечен достъп до здравни грижи.

85% от пациентите у нас са мъже, като множеството са в най-рисковата група на хомо- и бисексуалните мъже. Рискът от предаване на инфекцията от майка на бебе понижава доста, в случай че вирусът е открит в точния момент, майката е на антиретровирусна терапия, раждането става по действен път и се заобикаля кърменето.

През 2020 година са диагностицирани 185 души с ХИВ у нас, а от началото на 2021 година досега са 219 – имало е закъснение поради Коронавирус пандемията през предходната година, сподели още доцент Янчева. Тя добави, че доста българи с ХИВ/СПИН се връщат от чужбина и не престават лечението си у нас. До момента от Коронавирус са умряли двама от пациентите с ХИВ/СПИН у нас, защото са били с доста тежък имунен недостиг заради нередовния банкет на медикаментите за главното заболяване.

През годините сме имали доста сложни интервали с обезпечаването на антиретровирусната терапия за нашите пациенти, само че в този момент доставките са постоянни и Коронавирус пандемията не повлия отрицателно, сподели още проф. Червенякова. В Министерството на здравеопазването е взето решение за поддържане на 1-месечен запас с нужните лекарства. Специалистите дефинираха като огромен прогрес в лекуването обезпечаването на еднотаблетен режим на терапия за допустимо повече пациенти, защото се улеснява придържането към лечебния режим. 
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР