87% от българските деца са в интернет, всяко 5-те дете

...
87% от българските деца са в интернет, всяко 5-те дете
Коментари Харесай

87% от българските деца използват интернет

87% от българските деца са в интернет, всяко 5-те дете е имало среща с човек, с който се е срещнало в обществените мрежи, а 48% от децата не могат да разграничат в тази среда дали една информация е истина или неистина. Дигиталният свят крие необикновен капацитет, само че и крие прекалено много опасности и рискове. Това стана ясно през днешния ден по време на конференцията на тематика: „ Състоянието на децата в цифровия свят през 2017 година “, проведена от УНИЦЕФ и Държавната организация за протекция на детето/ДАЗД/. На нея бе показан просторен отчет, бяха разиграни скечове от младежи и разновидности на вероятни обстановки, свързани с деца, в обществените мрежи.


Животът на децата към този момент е неосъществим без интернет, което няма нищо общо с детството на предходните генерации, съобщи Мария Хесус Конде, ръководител на УНИЦЕФ за България при откриването на конференцията. Времената, обаче, се трансформираха и тази година годишният ни отчет откри, че цифровия свят промени децата, което върви в директна връзка с тяхното запазване от заплахите, които дебнат в него, разясни Конде.

Има към 300 млн. деца по света, които нямат интернет и това би трябвало да се промени, тъй като измежду тях са и деца в неравностойно състояние, живеещи измежду ограничения, продължи тя. Нашата задача е всяко дете по света да има подобен достъп, само че интернетът, с изключение на капацитет, носи и риск от закононарушения, по тази причина е належащо да повишим информираността на децата и на родителите за това, да ги предпазим от заплахите, които дебнат в цифровия свят, сподели Конде. Важно е посредством разнообразни институции, в това число и посредством министерството на образованието, да подсигуряваме и да предотвратим тези опасности, разяснява тя. Цифровите технологии трансформират детството и децата в България не се разграничават от връстниците си в други страни, уточни представителят на УНИЦЕФ за България.

През 2016 г изследване сподели, че 87% от децата в България употребяват интернет и този % всяка година се покачва, само че би трябвало да сме сигурни, че институциите са добре подготвени, оборудвани и имат схващане за заплахите в интернет. За нас като организация е значимо по какъв начин вие тук виждате тези проблеми и какви хрумвания имате в тази посока, обърна се Конде към участниците в конференцията.

Трябва да подпомогнем по-най положителния метод самодейностите, свързани със сигурността на децата в цифровия свят и по тази причина ще работим интензивно на равнище държавно управление, в границите на консултативния орган с присъединяване на деца и на другите институции в България, съобщи ръководителят на ДАЗД Офелия Кънева, която е съорганизатор на форума. Тя изрази вяра, че всички, които поставят старания в тази сфера, ще се причислят изрично към идните начинания, и това ще са всички заинтригувани и ангажирани с тази проблематика.

Дигиталните технологии са трансформирали света, само че те са трансформирали и самите деца, съобщи при представянето на главния отчет Клара Сомарин, експерт „ Закрила на детето, употреба и принуждение ” от централата на УНИЦЕФ. В Африка над 60% от децата нямат интернет, до момента в който в Европа този % е 4, сподели тя, с цел да показа равнището на икономическото разделяне и неравенствата по света. Тези числа приказват за маргинализация на избрани пластове от популацията, на цели страни и райони, което понижава възможностите им за триумф в живота. От друга страна насилието, половите закононарушения и експанзията навлязоха и в интернет, по метод подобен с този, който е в самия живот. Никога не е било по-лесно, в сравнение с сега- в интернет, да се стигне до едно дете и да се трансформира то в жертва. Най-трудното за правоприлагащите органи е непрекъснато изменящата се среда на технологиите, уточни Сомарин, а родителите доста малко знаят какъв брой персонални данни децата могат да качат в интернет и този евентуален риск е голям.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР