71% смятат, че политическата система в България работи за богатите.

...
71% смятат, че политическата система в България работи за богатите.
Коментари Харесай

АФИС: 71% от българите смятат, че политическата система работи за богатите

71% считат, че политическата система в България работи за богатите. Това сочат данните от национално представително изследване, осъществено от Агенция "АФИС ".
Запитани, дали имущественото неравноправие в България нараства или понижава, близо 63% или съвсем две трети от жителите на България дават отговор, че то се усилва. Само 7% са на противоположното мнение. А всеки четвърти (26%) допуска, че обществените разлики остават на същото равнище, оповестява inews.bg.
Сред хората с до 150 лева месечно на човек от семейството, настройката, че неравенството пораства, обгръща надалеч по-голям дял в сравнение с е междинният за страната – 81%. В тази подоходна категория единствено 10% считат, че разликите остават на същото равнище и нито един (0%) не е споделя мнението, че имуществената ножица се затваря.
Тъкмо противоположното се вижда при хората, които разполагат с 1000 лева или повече месечно. Само 48% в тази категория означават растящо разслоение, 33% не виждат смяна, а 17% (или два и половина повече пъти от типичния дял) считат, че неравенството понижава.
Статистическите данни на Евростат демонстрират, че за интервала 2012-2016 година разликата сред приходите на най-богатите и на най-бедните 20% от българите се усилва от 6.2 до 7.9 пъти. Данните за 2017 демонстрират, че тя надмина 8 пъти.
Запитани, "За кого, съгласно Вас, работи политическата система в България " – за богатите, за междинната класа или за бедните? " – единствено 7% преценят, че нашата народна власт показва ползите на всички еднообразно, както постулира Конституцията.
рядки обгрижват с преимущество "средната класа ". А 11% избират промеждутъчен отговор – че днешната система нДоминира отговорът, че статуквото работи за богатите (71%). Само 2% считат, че работи за бедните. Още по-незначителен брой (2%) позволяват, че откритите пое работи за никого.
На въпроса "Според вас, равни ли са пред закона бедните и богатите в България? ", единствено 4% дават отговор "Да ", 25% – в някои случаи, 69% – "Не ".
Запитани "Доколко властта зависи от бизнеса? ", 39% правят оценка зависимостта като "силна ", до момента в който на противоположното мнение са единствено 7%. А 38% виждат взаимозависимост, заличаваща разграничението сред двете. Те избират грубо-реалистичния отговор: "Властта е бизнес, бизнесът е власт ".
Нуждата от промени се вижда и от щабовете на политическите сили. В наскорошна тирада, ръководителят на ръководещата партия предизвести актива, че не би трябвало да обявяват маркерите за висок веществен статус ( "Отървете се от тези с лъскавите коли! "). Социалистическата съпротива вкара тематиката в своята "Визия за България " ( "Обществата с голямо неравноправие не действат дейно и в дълготраен проект, техните стопански системи не са нито постоянни, нито устойчиви "). Националистите се пробват да дефинират смяната като битка сред етническите групи.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР