31-вото годишно издание на Икономическото проучване на EUROCHAMBRES /EES2024/ отразява

...
31-вото годишно издание на Икономическото проучване на EUROCHAMBRES /EES2024/ отразява
Коментари Харесай

Българският бизнес със сдържани, но позитивни нагласи за икономическото развитие през 2024 г.

31-вото годишно издание на Икономическото изследване на EUROCHAMBRES /EES2024/ отразява интервал на преход и акомодация към новите стопански действителности , обусловени от геополитическата неустойчивост и провокациите на световния пазар. БТПП е сътрудник на EUROCHAMBRES в изследването за 25-ти следващ път, оповестиха от работодателската организация. 

Бизнес доверието в Европа е в развой на възобновяване , въпреки и с нерешителност, заради продължаващите световни и районни стопански провокации. Притесненията по отношение на достъпа до сила и първични материали, дефицита на умения и разноските за труд са измежду основните провокации, които оформят заключенията, основани на мненията на 43 000 компании в 27 европейски страни. Своите упования показаха и 795 бизнесмени , представители на българския бизнес.

Според президента на Eurochambres, Люк Фриден, резултатите са:

„ Сдържани, само че с положителни бизнес упования за 2024 година “.

Резултатите от изследването за България показват по-благоприятни упования във връзка с главните стопански знаци . По-позитивни са настройките за нарастване на вътрешните продажби , до момента в който при продажбите на външни пазари и равнищата на претовареност, по-скоро се чака задържане.

При прогнозите за претовареност, компаниите, които чакат задържане на равнищата, са към 48% , до момента в който тези, очакващи увеличение през 2024г., са 41% . В подтекста на бизнес климата, българските бизнесмени показват убеденост за 2024 година, очаквайки усъвършенствания по отношение на миналата 2023 година Над 54% дефинират по-позитивни настройки за цялостното развиване на бизнеса , съпоставен с 2023. Това положително отношение е подкрепено и от упования за достъп до средствата от Националния проект за възобновяване и резистентност .

Въпреки провокациите, свързани с възходящите заплати и индустриални разноски , както и несигурността по отношение на веригите за доставки и икономическите вероятности, българският бизнес се отличава с оптимизъм .

Съществени опасности за международната стопанска система включват геополитическата неустойчивост, изключително по отношение на войната в Украйна и обстановката в Близкия Изток . Тези фактори могат да повлияят на предлагането на първични материали, да доведат до нарушавания в световните вериги за доставки и да усилят интернационалните цени, което би могло да има негативно влияние както на външната търговия, по този начин и на вътрешното търсене в България .

Основните провокации през 2024 година, посочени от компании у нас, се чака да са свързани с неналичието на квалифицирани фрагменти и нарасналите разноски за труд , както и финансовите условия на правене на бизнес. Изискванията за стабилно развиване към момента не са обсъждани като едно от огромните провокации от българските бизнесмени, само че в някои европейски страни те са на дневен ред.

Според БТПП, за усъвършенстване на икономическите резултати в България за 2024 година, главен акцент би трябвало да се сложи на стимулиране на вътрешното търсене и ръководството на трудовия пазар . Важно е насърчаването на вътрешните вложения и потреблението с оглед и на демографските провокации и на нуждата от подвижност на работната мощ. Същевременно централната банка и държавното управление би трябвало интензивно да наблюдават и ръководят инфлационния напън , с цел да подсигуряват ценова непоклатимост.

Вторият фокус би трябвало да бъде ориентиран към ръководство на външната търговия и минимизиране на геополитическите опасности . Необходими са ограничения за справяне с въздействията от световната неустойчивост, изключително в подтекста на енергийната сигурност и суровинните вериги, за гарантиране на резистентен стопански напредък.

За Европа за трета поредна година остават провокации, свързани с достъпа до сила и първични материали, както и разноските за труд .

Основните послания към европейските политици, като заключения от Европейското икономическо изследване, са свързани с:

 – превръщане на съществено внимание към все по-нарастващите регулационни условия към европейския бизнес,

 – нуждата от политики за насърчаване и привличане на гении в поддръжка на двойния преход,

 – координиране на европейските енергийни и индустриални тактики в региона на климата,

 – унищожаване на оставащите бариери пред единния пазар с оглед развиване на стопански системи в напредък,

 – подсигуряване на доставки на сериозни първични материали.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР