19 година подред отбелязваме Деня на спасението. Всъщност, празникът е

...
19 година подред отбелязваме Деня на спасението. Всъщност, празникът е
Коментари Харесай

Ген. Мутафчийски: Обидно е, че няма статистика колко хора загинаха по време на COVID пандемията

„ 19 година поред означаваме Деня на спасението. Всъщност, празникът е Голяма Богородица, а ние отдаваме респект на починалите наши сътрудници при осъществяване на служебния си дълг. Това е изключително настоящо в последните 2 – 3 година, когато над 120 души, дори е обидно, че няма публична статистика какъв брой починаха по време на Коронавирус пандемията “, съобщи началникът на Военномедицинската академия (ВМА) генерал-майор доктор Венцислав Мутафчийски.

Официалната гала се състоя пред Паметника на медицинските чинове, починали във войните (в градинката пред ВМА).  С 1-минутно безмълвие беше почетена паметта на всички лекари, медицински сестри, служители на реда, доброволци и жители, починали при спасяването на човешки живот.

 „ За нас е изключително значимо нашите курсанти, които в този момент ще завършат първия ни курс за лекари-офицери, да знаят, че нашата специалност не е единствено да даваме живот и не е единствено милосърдия, а тя е и рискова специалност. Всъщност, те са единствените лекари, които се заклеха и под знамето на Р България, да отдадат в действителност живота си за родината, тъй че аз съм извънредно респектиран към тяхната всеотдайност още през цялото време ", сподели още ген. Мутафчийски, представен от БГНЕС.

„ Денят на спасението ” е основан през 2005 година по самодейност на доктор Тотко Найденов, основен редактор на в. „ Български доктор ”, с поддръжката на Военномедицинска академия и със съдействието на Министерство на здравеопазването, Български лекарски съюз, Български червен кръст и синдикатите, в чест и памет на 26-годишния доктор Стефан Черкезов, който на 15.08.1963 година избавя 47 души от горящ рейс и умира от тежките си изгаряния.

Известни са имената на над 130 лекари и 20 медицински сестри, починали по време на работа, най-вече след осъществяване на тежки среднощни интервенции, произшествия с коли за спешна помощ, както и след заразяване с заболяванията на свои пациенти. В описите са и служители на реда, минни спасители и елементарни жители, изгубили живота си, спасявайки други хора. След експлоадирането на пандемията от COVID-19 към черните описи бяха добавени имената на над 120 лекари, медицински сестри, фелдшери и водачи на кола за спешна помощ, които до последно помагаха на заболели от ковид, само че изгубиха борбата за личния си живот.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР