15 май е Денят на данъчна свобода в България през

...
15 май е Денят на данъчна свобода в България през
Коментари Харесай

Днес е Денят на данъчната свобода - започваме да работим за себе си

15 май е Денят на данъчна независимост в България през 2020. Датата се пресмята при започване на всяка година от Института за пазарна стопанска система (ИПИ). Датата регистрира 136-те дни, които биха били нужни на данъкоплатците да изработят рекордните 46,8 милиарда лева доходи, заложени в бюджета. И в случай че до през днешния ден сме работили за държавното управление, то до края на годината ще работим само за себе си, написа economy.bg. 

От ИПИ означават, че естественото действие на всички обществени сфери, както и изключителните стопански ограничения на държавното управление по време на изключителното състояние, станаха вероятни с помощта на това, че данъкоплатците продължиха да пълнят хазната.

Оттам напомнят, че последната прогноза на Европейската комисия е за стесняване на българската стопанска система със 7,2% през 2020. " Ударът върху стопанската система и нарастването на разноските в бюджета значат, че през 2020 ще има рекордно преразпределение през обществения бранш – консолидираните разноски се чака да доближат 42% от Брутният вътрешен продукт. Дълги години преразпределението у нас се държи под 40% от Брутният вътрешен продукт, което се потвърди като здравословна горна граница за държавните разноски и държи юздите на фискалната политика. Тази по-силна роля на страната може и да е обяснима с изключителната обстановка, само че тя е и доста рискова за данъкоплатците ".

" Кризата с ковид не би трябвало да става мотив за избутване на частния бранш и увеличение ролята на страната в стопанската система ", акцентират от ИПИ. " Напротив, тъкмо в този момент е времето за повече независимост за бизнесмените, които да извадят стопанската система от тежката обстановка ".

Дори и преди появяването на ковид, българският поданик последователно губеше дни в интерес на страната. През 2017 и 2018 да вземем за пример беше увеличена вноската за пенсия. През 2019 пък беше вдигнат оптималният застрахователен предел. Тази година стартира с всеобщо повишаване на локалните налози и такси, напомнят от ИПИ.

" По време на рецесията имаше някои стъпки за облекчение на данъчни заплащания – да вземем за пример отстъпки от локални налози по време на изключителното състояние, само че това не промени генерално обстановката. През последните дни за пръв път се заприказва и за действителни ограничения за понижение на налози – въвеждането на диференцирано Данък добавена стойност за заведения за хранене и книги. Данъчната независимост обаче печели най-вече от хоризонталните ограничения, които са отворени за всички, а освен за обособени бизнеси или човеци. Много по-добра алтернатива би било не диференциране на ДДС-то, а да вземем за пример покачването на прага за регистрация по Данък добавена стойност. Последното ще даде глътка въздух на всички дребни компании – до съответния предел, и няма да дискриминира избрани браншове ", разясняват от Института.

" Независимо от ограниченията, водеща остава несигурността до края на 2020. Евентуална втора вълна на вируса съществено ще промени прогнозите за стопанската система и ще усили доста бюджетния недостиг. Преразпределението през бюджета също зависи от нормализирането или усложняването на епидемиологичната конюнктура. Денят на данъчна независимост обаче припомня, че и в положителни и в неприятни години, всички обществени политики зависят от труда на данъкоплатците ", означават в умозаключение икономистите.

Призоваваме властта да не основава ненужно напрежение и да не нарушава главните полезности, върху които се крепи Европейски Съюз. Личните свободи, като ценене на персоналния живот, независимост на мисълта, на изразяването на мнение и на информация, са предпазени с Хартата на главните права на Европейски Съюз.

Неспазването на тези правила подкопава устоите и разяжда като недоброкачествен израстък ДНК-то на съюза.

Заглушиш ли последните сериозни гласове на дребното останали публицисти, ще чуеш под прозорците си първите разярени крясъци на улицата, а тя не е въоръжена с тефтерче и микрофон, не задава комфортни въпроси и не чака право на отговор от другата страна. А пътят до улицата е къс.

PETEL.BG се дистанцира през цялото време от съобщаването като изключителна вест на броя на умряли остарели хора в Италия, Испания и други страни с огромен % възрастно население.

Призоваваме за съблюдаване на предписанията и ограниченията, само че посредством осъзнатост, а не посредством упорито всяване на суматоха и боязън.

Пазете възрастните и хронично болните хора.

Нечистоплътно и рисково е потреблението на страха на хората за трупане на политически рейтинг.

Информирайте се от достоверни източници!

Не вярвайте на организация "Една Жена Каза ". Търсете първоизточника извора на информацията в непознатите медии! Не вярвайте на всеки преводен материал без да видите оригинала. Не вярвайте на всеки материал в непознатите медии.

Те постоянно търсят сензации и драматизъм, тъй като, за разлика от множеството медии в България, се намират в действителна пазарна конкурентна среда и тематиката "Ковид 19 " им носи преимущество над останалите, посещаемост, гледаемост, тираж и пари. Доверете се на разсъдъка си, а не на страстите и страха си. Преценете дали материалът търси пазарноориентирана сензационност, дали обслужва политически ползи или желае да ви осведоми въз основата на научни експертни данни и числа.

Примери за подправени вести за ковид:
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР