На 23 декември Православната църква почита паметта на преподобни Наум

...
На 23 декември Православната църква почита паметта на преподобни Наум
Коментари Харесай

Прекрасни имена черпят днес! Почитаме най-младия от учениците на светите братя Кирил и Методий

На 23 декември Православната църква почита паметта на преподобни Наум Охридски. Наум Охридски бил най-младият от учениците на светите братя Кирил и Методий.

Сведенията за живота му преди пристигането в България са оскъдни.

Има предположения, че е българин от Мизия от благороден произход.

Той израства в Мизия. Участва в Моравската мисия на Кирил и Методий. По време на пребиваването си в Рим (края на 867 или началото на 868) е ръкоположен от папа Адриан II за свещеник.

След смъртта на Кирил (февруари 869 г.) Наум заминава за Панония и Великоморавия заедно с Методий и другите ученици, където участва в драматичната борба с немското духовенство. След смъртта на Методий (885) се завръща в България заедно с Климент и Ангеларий.

Радушният прием на княз Борис I и всестранната подкрепа на българския владетелски двор в Плиска му осигуряват благоприятни условия за работа. Той става един от най-вдъхновените организатори на Преславската книжовна школа (886-893).

През 893 г., когато Климент Охридски става епископ на Дрембица, Наум напуска Преслав и заема неговото учителското място в областта Кутмичевица в град Девол (дн. несъществуващ град в южна Албания) (893 - 900 г.). Около 900 г. се оттегля в манастир край Охрид, където продължава просветителската си дейност. През 905 г. изгражда свой манастир, известен днес като " Св. Наум ".

На смъртния си одър приема монашеската схима. Умира на 23 декември 910 г. Погребан е при северната страна на храма, където мощите му и досега почиват неоткрити. Скоро след това е канонизиран.

Имен ден днес празнуват: Бисер, Бисера, Бисерка, Бистра, Наум.

Бисер
• Името Бисер е българско и има значението на перла.

Значение на буквите в името


Бромантизъм, последователност и сила в отношенията с хората, инициативност и способност за преодоляване на трудностите, стремеж за просперитет.
Ифинес, чувствителност, доброта, стремеж към хармония с околната среда, романтичен мек характер, ефективността и практичността много често е просто поза, за да се скрие истинската същност.
Сжелание за силна позиция и финансова сигурност, здрав разум, раздразнителност, склонност към командване, понякога капризност.
Ежелание за себеизразяване, необходимост за взаимен обмен на идеи, тенденция да посредничи в конфликтни ситуации, прозрение, интуитивно разбиране на тайните на света, понякога – прекалена приказливост.
Рспособност да не бъдат измамени от външни фактори, способност да проникват в същността, самочувствие, стремеж за активност, смелост, страст и понякога неразумно поемане на риск и авантюризъм, склонност към догматизъм в разсъжденията.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР