Близо 31 процента от българите, които живеят и работят в

...
Близо 31 процента от българите, които живеят и работят в
Коментари Харесай

Изненада: Над половината от българите в чужбина искат да се прибират обратно

Близо 31 процента от българите, които живеят и работят в чужбина, биха се върнали, а други 21 процента се колебаят. Това показва анкета сред над 4000 сънародници в повече от 70 държави. Над една трета от участниците в проучването на Българската асоциация на софтуерните компании посочват, че основният мотив за работа в родината е възможността за развитие, съобщава " Дарик ".

През 2017 г. ръстът на българския софтуерен бранш е близо 20 на сто, като всяка втора компания планира растеж между 25 и 50 процента за следващата година. Пречка са постигане на тези планове обаче е липсата на кадри, затова прогнозите са за 10-процентен растеж.

На фона на тези данни Асоциацията на софтуерните компании започва кампанията „ ЗАвръщането “ за привличане на желаещите да се завърнат у нас.
2,54 млрд. лeвa са оперативните приходи на софтуерната индустрия за 2017 г., което е двойно увеличение спрямо 2012 година. Това показва Барометърът за бранша, който Българската асоциация на софтуерните компании изготвя всяка година. Секторът е един от най-бързо растящите в страната, посочи Георги Захариев от Управителния съвет на асоциацията.

" Данните са актуални за 2017 г. Близо 20% ръст в приходите, като това погледнато за 5-годишен период е даже повече от удвояване на оперативните приходи. Виждате - 109,4% спрямо 2012 г. 15% увеличение на работните места само за една година и прогнозите за следващата година, тоест за 2018 г., според нас консервативно ще бъдат около 10%, макар че индустрията спокойно може да поеме и над 20% ", посочи Захариев.

Основната пречка пред развитието на ИТ сектора обаче е липсата на кадри. Затова от индустрията обръщат поглед и към сънародниците ни в чужбина. Оказа се, че интересът към работа в софтуерния сектор в родината е голям. Показателен е и броят на включилите се в онлайн анкетата сред българите, които живеят и работят в чужбина, каза ръководителят на кампанията „ ЗАвръщането “ Бистра Папазова: " Броят отговорили е 4300, което надмина нашите очаквания много. Ние си бяхме поставили цел да получим 1000 отговора. От тези 4000 души две трети са с висше образование. Отговорилите са от над 70 държави в на практика всички континенти, като най-много са от Великобритания, Германия и САЩ ".

Средната заплата в софтуерния бранш е 2700 лева, посочи председателят на асоциацията Доброслав Димитров. Но мотив за завръщане е не само стандартът на живот на ИТ специалистите у нас, а и възможностите за професионално развитие. От бранша все още анализират резултатите от проучването и скоро ще обявят подробности за кампанията за привличане на българите, които живеят в чужбина.Днес същите тези хора, родени с дефекти, живеят в различни градове и дори държави след евакуацията на населението.
Има и още един интересен факт, който до момента си остава загадка за учените - в заразената зона и досега си живеят десетки хора. Продължителността на живота им не е била съкратена, не са се появили никакви мутации, нито пък здравето им е било влошено.
Те пият от местната вода, ловят риба и дори отглеждат реколта в заразената с радиация почва.
Разбира се, домовете им не се намират в най-поразените от радиацията зони, но пък се подвизават именно на заразените територии, където фонотовото излъчване надвишава с пъти допустимите норми.

Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР