Бежанците, кандидатите за убежище и вътрешно разселените хора, съставляват над

...
Бежанците, кандидатите за убежище и вътрешно разселените хора, съставляват над
Коментари Харесай

Близо 80 милиона са бежанците по света, според доклад на агенция на ООН

Бежанците, кандидатите за убежище и вътрешно разселените хора, съставляват над 1 процент от човечеството, тоест близо 80 милиона души. Това е рекордна цифра, констатира доклад на Върховния комисариат за бежанците към ООН, представен днес, предадоха световните агенции.
Всичко по темата:Мигрантска криза 73
Според него около 79,5 милиона души са или бежанци, или кандидати за убежище, или хора " чиито корени са били изтръгнати в техните собствени страни ". Перспективата за тези хора да се върнат в районите си на произход намалява все повече, се допълва в документа.

Гърция, България и Кипър искат гъвкавост в правилата на новия Европейски пакт за имиграцията

" Един процент от населението на света не може да се прибере у дома заради войни, преследване, нарушения на човешките права и други форми на насилие ", заяви Филипо Гранди, ръководителят на Върховния комисариат, предаде БТА.

" Тази тенденция се наблюдава от 2012 г. Цифрите са по-високи в сравнение с предходната година, което означава, че има все повече конфликти и насилие ". Това се изразява и също така в " недостатъчни политически решения " за прекратяване на кризите, прокуждащи хората от домовете им и пречещи им да се върнат, посочва Филипо Гранди.

Преди 10 години броят на бежанците, кандидатите за убежище и вътрешно разселените възлизаше на 40 милиона души. За 10 години той се е удвоил и не се забелязва тенденция към забавяне, посочва Гранди.

Докладът на Върховния комисариат показва, че около 4,2 милиона души са кандидати за убежище, към които се добавят и 3,6-те милиона венецуелци, напуснали родината си, които са броени отделно.

" Международната общност е толкова разделена, толкова неспособна да постигне мир, че за жалост ситуацията ще продължи да се влошава и се страхувам, че следващата година ще е още по-лоша от настоящата ", казва Гранди.

Само за изминалата 2019 г. Върховният комисариат отчита, че има 11-милионно увеличение на бежанците, разселените и кандидатите за убежище. Като бежанците и вътрешно разселените са съсредоточени в голямата си част в малък брой страни, обхванати от войни. Сред тях е Сирия, опустошена от девет години на въоръжен конфликт, и наброяваща 13,2 милиона бежанци в пределите или извън пределите на страната, което означава една шеста от населението й.

68 процента от бежанците в света идват от пет страни - Сирия, Венецуела, Афганистан, Южен Судан и Мианма.

Над 660 000 души са били принудени да напуснат домовете си по време на пандемията от коронавируса

" Ако международната общност съумее да постигне единство и да намери политическа воля и ресурси за да помогне на тези страни да излязат от кризата и да се възстановят, много вероятно ще сме разрешили почти половината от проблемите на света, свързани с бежанците ", посочва Гранди.

В доклада не се говори за " нахлуването " на пандемията от коронавируса в проблематиката, свързана с бежанците. Но Гранди припомня, че икономическото въздействие от пандемията е по-зрелищно в бедните страни или в страните в развитие. Там драматично нараства бедността и пандемията увеличава трудностите на много от бежанците, които не могат да намерят източник на приходи заради наложената карантина в редица страни.

Молбите за убежище в ЕС рязко намаляха по време на пандемията

При тези обстоятелства и въпреки ограниченията за придвижване страните трябва да продължат да предоставят убежище на онези, които се нуждаят, казва Гранди.

" За жалост хората продължават да бягат от домовете си, защото с пандемия или не, те са застрашени и имат нужда от убежище и защита ", казва Гранди.

Той припомня, че Ковид-19 успя да спре живота в целия свят, но не успя да спре войните, конфликтите, насилието и дискриминацията.
Всичко по тематиката: Мигрантска рецесия 73  От Средиземно море бяха извадени телата на над 60 мигранти От Средиземно море бяха извадени телата на над 60 мигранти  Молбите за леговище в Европейски Съюз внезапно понижиха по време на пандемията Молбите за леговище в Европейски Съюз внезапно понижиха по време на пандемията  Гърция, България и Кипър желаят еластичност в разпоредбите на новия Европейски пакт за имиграцията Гърция, България и Кипър желаят еластичност в разпоредбите на новия Европейски пакт за имиграцията
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР